Aktualności

Mały Przewodnik po Euroregionie „Tatry”

Końcowym działaniem w ramach projektu było opracowanie i wydanie Małego Przewodnika po Euroregionie „Tatry”.

Przewodnik dokumentuje zrealizowane wspólnie wycieczki, opisując miejsca, po których się nawzajem oprowadzaliśmy. Opracowanie przewodnika było możliwe dzięki m.in. pracy uczniów z Szkoły Podstawowej Nr 11 w Nowym Targu i Zkladnej Skoly w Kieżmarku, którzy prowadzili dokumentacją fotograficzną poszczególnych wycieczek, jak również pomagali w opracowywaniu Przewodnika.

W imieniu Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 11 i Zakladnej Skoly Dziękujemy Wam Kochani Uczniowie za ogromne zaangażowanie i serce włożone w realizację tego przedsięwzięcia. To dzięki Wam realizacja Projektu zakończyła się takim sukcesem. Jesteśmy z Was dumni i cieszymy się że mogliśmy dla Was zorganizować to przedsięwzięcie.

Zapraszamy do zapoznania się z wirtualną wersją Małego Przewodnika po Euroregionie „Tatry”.

Witajcie Pieniny.

Na ostatnią już wycieczkę zaprosiliśmy słowackich przyjaciół w Pieniny. Podczas wycieczki zwiedzaliśmy Szczawnicę, później wyjechaliśmy na Palenicę, dalej schodząc do Szafranówki. Pieniny przywitały nas pięknymi widokami i wspaniałą pogodą. Na końcu wyśmienicie bawiliśmy się w Krościenku nad Dunajcem, gdzie odwiedziliśmy Park linowy i gdzie każdy chętny mógł zmierzyć się z trasą wspinaczkową. O tym, że nie było to łatwe wyzwanie świadczy fakt, iż nie wszyscy odważyli się przejść zaplanowaną trasą. Wszyscy jednak świetnie się bawili dopingując swoje koleżanki i kolegów.

Tradycyjnie już na zakończenie wycieczki zaprosiliśmy kolegów na wspólny posiłek i pożegnaliśmy się w Nowym Targu.

Ta już ostatnia, wspólna wycieczka była wypełniona licznymi atrakcjami i pozostawiła wiele miłych i zabawnych wspomnień. Na końcu, podczas pożegnania nie obyło się bez „łezki żalu”.

Będzie nam brakowało tych wspólnych spotkań.

Dolina Małej Zimnej Wody

W dniu 24 maja 2014r. zwiedzaliśmy Dolinę Zimnej Wody. Pieszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Starym Smokovcu, dalej idąc na Hrebeniok. Położony na wysokości 1.275 m n.p.m. taras zachwycił nas fantastycznymi widokami na Dolnię Popradu, Łomnicę i Grań. Stamtąd szklak prowadził do Wodospadów Zimnej Wody i z powrotem do Starego Smokovca. Nasi słowaccy przyjaciele świetnie sprawdzili się w roli przewodników a słowackie Tatry już po raz kolejny odkryły przed nami całkiem nowe oblicze.

Było bardzo wesoło i wszyscy świetnie się bawili. Po wspólnym, ciepłym posiłku pożegnaliśmy się z koleżankami i kolegami w Kieżmarku, oczekując kolejnych spotkań.

MALI PRZEWODNICY ŚLADAMI INDIAN

W ramach projektu Mały Przewodnik - Poznaj i Baw się w Euroregionie "Tatry" w dniu 26.04.14 dzieci z naszej szkoły i ze słowackiej Základnej školy w Kieżmarku wzięły udział w wycieczce do Wioski Indiańskiej w Szczyrzycu. Dzieci zobaczyły naturalnej wielkości, malowane i w pełni wyposażone tipi, czyli indiańskie namioty mieszkalne, ogromny namiot zwany tio-tipi, warlodge - specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieł Indian mieszkających na preriach Ameryki Północnej: wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików, koszule wojenne, tomahawki, pióropusze wodzów i wiele innych rzeczy. Dzieci dowiedziały się, jakimi metodami kobiety wyprawiały skóry, usłyszały również o przejmującej scenie pogrzebu indiańskiego wojownika.
 
Po wysłuchaniu ciekawych opowieści na temat życia rdzennych mieszkańców Ameryki nadszedł czas na „indiańskie gry i zabawy”. Atrakcją dla dzieci była gra „Jaszczurki”, oraz wyścig na trzyosobowych nartach. Największa radość dzieciom sprawiła jednak możliwość strzelania z prawdziwego indiańskiego łuku do tarczy. Dzieci wzięły także udział w warsztatach rękodzielniczych, podczas których nauczyły się wykonywania indiańskich amuletów.
 
Po zwiedzeniu Wioski Indiańskiej uczestnicy wycieczki udali się do Rodzinnego Parku Rabkoland. Tam dzieci miały możliwość skorzystania z licznych atrakcji rozrywkowych kompleksu, m.in. Pociąg Safari, Rura Park, Samoloty, Karuzela Wenecka, Cyrk Wielki, Autoskoternia, czy Muzyczny Ekspres. Wesołym minom i chichotom nie było końca w Domu Śmiechu, gdzie każdy miał możliwość zobaczyć siebie w szeregu krzywych luster. Wśród naszych starszych kolegów z zaprzyjaźnionej słowackiej szkoły dużym powodzeniem cieszyły się: Autodrom, Cancan i Balerina.
 
Rabkoland to jednak nie tylko zabawa, ale i nauka. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Rekordów Guinessa i Muzeum Orderu Uśmiechu, a także dowiedzieć się, czym jest grawitacja i błędnik w „Domu do góry nogami”.
 
Dzieci z obu szkół mimo bariery językowej rozmawiały między sobą i w wielu przypadkach zostały nawiązane nowe znajomości.
 
Strudzeni całodziennymi atrakcjami udaliśmy się do autokaru, aby powrócić do Nowego Targu. Wielu ”małych przewodników” zasnęło w krótkiej drodze z Rabki, ale każdy z entuzjazmem stawał na równe nogi słysząc, że przed zakończeniem wycieczki czeka na niego pyszny obiad w prawdziwej góralskiej restauracji. Po obiedzie pożegnaliśmy się z naszymi koleżankami i kolegami z Kieżmarku i zrobiliśmy pamiątkowe wspólne zdjęcie. Nasi goście wyruszyli swoim autokarem na Słowację, a my pojechaliśmy pod szkołę, gdzie czekali rodzice i opiekunowie dzieci.
 
Pomimo, że pogoda nie do końca dopisała i wielu z nas lekko przemokło, wycieczka nam się bardzo udała, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach dzieci obu szkół. Wszyscy uczestnicy bardzo DZIĘKUJĄ ORGANIZATOROM, OPIEKUNOM i wszystkim innym osobom, dzięki którym tak wspaniała wycieczka mogła się odbyć.

Zwiedzamy Słowackie Tatry

W dniu 29 marca 2014r. odbyła się kolejna wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej Nr 11 w Nowym Targu z uczniami z Zkladnej Skoly w Kiezmarku.
Tym razem zwiedzaliśmy przepiękny zakątek słowackich Tatr -  Dolinę Kiezmarską.
W ten słoneczny wiosenny dzień bawiliśmy się wspólnie na zalegającym jeszcze śniegu i odkrywaliśmy nieznane nam zakątki gór.
Nie odczuwając zbyt dużej bariery językowej, zawiązaliśmy nowe znajomości a w przyszłości kto wie, może nawet przyjaźnie?

Strona 1 z 2

Strona współfinansowana przez UE

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Licznik odwiedzin

Tę stronę odwiedzono 034253 razy.

© 2013 Mały Przewodnik - Poznaj i Baw się w Euroregionie "Tatry"